Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Chrystus mówi: „Ja jestem światłością świata”.

Świeca jest symbolem życia chrześcijanina,

przypomina o gotowości do spotkania z Jezusem u progu wieczności.

Nawracajcie się! Odwagi, nie bójcie się! Pan jest blisko!                                                                     

                                   przypominają – Prorocy Adwentu Izajasz i Jan Chrzciciel

WYMOWA SYMBOLI ADWENTOWYCH: 

    • Liturgia Adwentu trwa cztery tygodnie; trzy pierwsze 6Niedziele przedstawiają przyjście Chrystusa na końcu czasów; czwarty, ostatni tydzień jest radosnym oczekiwaniem na Narodzenie Syna Bożego.

 

    • Roraty (nazwa pochodzi od pieśni adwentowej Rorate coeli desuper  – Niebiosa, spuście rosę – Iz 43,8 ) to poranna Msza Święta – to czas, kiedy wraz z Maryją czekamy na wybawienie, które przyniesie światu Jezus. Podczas tej mszy, Maryję symbolizuje świeca zwana roratką.

 

    • Wieniec adwentowy wykonany  z jedliny z czterema świecami –  symbol nadziei. 7Również świece mają określone znaczenie: pierwsza – zapalana w I Niedzielę Adwentu symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Druga – zapalana w II Niedzielę Adwentu symbolizuje wiarę patriarchów narodu wybranego w obietnicę daru Ziemi Obiecanej. Trzecia – zapalana w III Niedzielę Adwentu symbolizuje radość króla Dawida z Przymierza z Bogiem. Czwarta – zapalana w IV Niedzielę Adwentu symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i Jego Królestwa.                              

8

  • Fioletowy kolor szat podczas liturgii – jest  znakiem żałoby i pokuty, symbolizuje  skruchę, pokorę, a także dostojność. Fiolet składa się z dwóch kolorów:  czerwonego – wyrażającego to, co duchowe i niebieskiego – wyrażającego to, co cielesne. 

 

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś