Informacje o szkodach na cmentarzach

Informacje Janusza Sowińskiego,

dyrektora Biura Regionalnego TUW w Płocku,

dotyczące szkód na cmentarzach parafialnych

W ostatnim czasie mamy do czynienia z „kaprysami pogody”. Występujące na obszarze diecezji płockiej burze z silnym wiatrem powodują znaczne zniszczenia w drzewostanie, który łamiąc – niszczy pomniki i nagrobki cmentarne. Konsekwencją takich zdarzeń są szkody poniesione przez parafian, właścicieli nagrobków, którzy swoje żądania kierują do proboszczów zarządzających cmentarzami.
Przypominam, że generalna umowa ubezpieczenia diecezji płockiej obejmuje w tym konkretnym zakresie tylko odpowiedzialność cywilną zarządcy cmentarza. Oznacza to, że proboszcz parafii odpowiada za szkody na cmentarzu tylko w sytuacji, kiedy nastąpią one z jego winy. Nie można przypisywać winy zarządcy, kiedy przyczyną szkody na cmentarzu jest „siła wyższa”. Łamanie czy wyrywanie zdrowych drzew na cmentarzu przez siły natury nie jest winą proboszcza i nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. W takich przypadkach proboszcz, któremu parafianie zgłaszają tego typu szkody, powinien kierować poszkodowanych do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” celem zgłoszenia szkody i absolutnie nie przyjmować na siebie odpowiedzialności. Odpowiedzialność zarządcy cmentarza pojawia się tylko w sytuacjach, kiedy nie usunie on suchych bądź spróchniałych drzew, wiszących suchych gałęzi. Należy pamiętać, że zarządca cmentarza nie jest właścicielem nagrobków i tym samym ani proboszcz, ani Kuria Diecezjalna nie mają możliwości prawnej ubezpieczenia tych budowli.
„TUW” posiada w swojej przygotowanej, specjalnej ofercie dla parafii z diecezji płockiej ubezpieczenie nagrobków cmentarnych od 16 ryzyk losowych, w tym również od dewastacji oraz upadku drzew i masztów. Roczna składka ubezpieczeniowa wynosi 3% wartości nagrobka (przykład: nagrobek o wartości 5.000zł x 3% = 150 zł).Oczywiście ubezpieczenie to jest pakietowe i aby wykupić polisę na nagrobek należy również wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania. Bardzo proszę o przekazanie powyższej informacji parafianom.