Kapliczki przydrożne Parafia pw. św. Walentego w Gzach

KAPLICZKI PRZYDROŻNE

Na terenie naszej parafii widzimy wiele kapliczek przydrożnych. Większość z nich pochodzi z końca XIX w. lub początku XX w.

Gdyby ktoś znał inne kapliczki z terenu naszej parafii proszę wykonać zdjęcie i przesłać je na adres poczty parafialnej wraz z datą powstania i miejscem lokalizacji.

Kapliczki są wszędzie: na wsiach i ich skrajach, w ciszy leśnej, na polach otoczone falującym zbożem, na łąkach zatopione w polnych kwiatach, na skrzyżowaniach dróg, w przydomowych ogrodach. Jedne skromne, proste, inne rozbudowane, kolorowe. Stanowią trwały element polskiego krajobrazu, stanowiąc jego niezaprzeczalną ozdobę. Są, przede wszystkim, znakiem wiary naszych przodków, ich kultury i wierności tradycji. Często są świadkami historii tych ziem, świadectwem szczególnych wydarzeń. Dawały nadzieję, wskazywały drogę, chroniły przed nieszczęściami, utwierdzały w wierze, były zachętą do modlitwy.

Różne były powody, że we wsi bądź okolicy pojawiała się kapliczka: pragnienia obecności patrona oraz wiara, że swoją mocą uchroni wieś bądź rodzinę od chorób i nieszczęść,  hołd dziękczynny za łaski (cudowne wyzdrowienie, pomyślność, szczęśliwy powrót z wojny, tułaczki czy zesłania, za uchronienie od kataklizmów – ognia, powodzi, wojny czy też pomoru

Sierpień 2020
« Lip