Pielgrzymka do Lichenia

W  poniedziałek – 14 września 2015 roku – w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego 45 osób z naszej Parafii udało się do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir Homoncik (wicekustosz Sanktuarium). Mszę św. koncelebrował także ks.  Rafał Jaroszyński, główny organizator rekolekcji „Słowo ciałem się stało”, które w 2014 roku w Licheniu przeprowadził o. John Bashobora, ks. Henryk Lipka z parafii Brwilno koło Płocka i Ks. Kazimierz Majewski z parafii Gzy.

W homilii ks. Homoncik mówił o grzechu, przez który ludzie oddalają się od Boga, m.in. przez próby postawienia na swoim, bez uwzględnienia woli Bożej. Dodał, że tylko przez krzyż możemy osiągnąć chwałę nieba.
Po Mszy św. kapłani i wierni (w tym również nasza pielgrzymka z parafii Gzy) udali się procesyjnie do starej części Sanktuarium, na Golgotę, podążając za kopią krzyża znajdującego się w Kaplicy Krzyża Świętego, w przyziemiu kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas II wojny światowej krucyfiks został sprofanowany przez niemiecką wychowawczynię, Bertę Bauer. Podążając alejkami Sanktuarium i Golgoty, odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.  Poświęcenia 7-metrowej wysokości krucyfiksu który został wykonany z drewna modrzewiowego na wierzchołku Golgoty dokonał ks. Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium.

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest największą świątynią w Polsce znajdującą się w Wielkopolsce w Licheniu Starym. Kościół znajduje się na terenie sanktuarium maryjnego. Bazylika została wybudowana dla upamiętnienia objawień, które miały  miejsce w latach 1813 i 1850-1852, świadkami tego zdarzenia byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. Świątynia została zaprojektowana przez mgr inż. Barbarę Bielecką, jej budowa trwała 10 lat (1994-2004). Pierwszym kustoszem Sanktuarium został ks. Eugeniusz Makulski, który był pomysłodawcą budowli. W bazylice możemy doszukać się wielu symboli, np: do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa, 365 okien symbolizuje liczbę dni w roku, 52 pary drzwi oznaczają liczbę tygodni w roku, 12 kolumn ilość apostołów.

Liczby i wymiary bazyliki: pierwsza pod względem wielkości świątynia w Polsce – 23 000 m2 powierzchni – 139 m długości – 44 m wysokość nawy głównej – 103,5 m wysokość krzyża kopuły – 64,8 m wysokość krzyża dzwonnicy – 141,5 m wysokość krzyża wieży.