Ogłoszenia parafialne Parafia pw. św. Walentego w Gzach

Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                  29 MARCA 2020 r.

.

1. Od dzisiejszej zmienia się charakter Wielkiego Postu tego okresu liturgicznego. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej.

 

2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.

 

 3. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi.

 

4. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Nie ma poświęcenia palm.

 

5. W Zawiązku z zarządzeniem władz państwowych, w nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, dlatego proszę, aby na Msze Święte w niedziele i w dni powszednie przychodzili jedynie ci, którzy danego dnia zamówili intencję mszy św.

 

6. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty: Żebry Falbogi – 300 zł.

.

7. Jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia składam serdeczne życzenia, opieki świętych patronów i orędowników oraz jak najwięcej zdrowia. A wszystkim Parafianom życzę spokoju i cierpliwości w tym trudnym czasie.

.

8. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: Śp. Pawła Pajka (+29) z Gzów – pogrzeb odbył się w par. Lubiel; Śp. Urszulę Malik (+65) z wioski Żeromin Drugi: Śp. ks. kan. Henryka Mazurowskiego (+89) – emerytowanego proboszcz z mojego pierwszego wikariatu w parafii Radzanów nad Wkrą. 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

 

Drodzy Parafianie 

W ostatnich dniach w związku z pandemią koronawirusa doświadczamy wielu trudnych sytuacji związanych z życiem osobistym, rodzinnym, zawodowym i religijnym. Dzieję się tak wiele i w krótkim czasie. Czas, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja by szukać osobistych relacji z Bogiem na modlitwie prywatnej i dzięki mediom. To okazja, aby więcej chwil poświęcić dla rodziny na rozmowy, wspólne modlitwy i uczenie się siebie na nowo. Przeżywamy wszyscy trudne chwile. Pełne niepokoju i obaw. Codziennie o godz. 20.30 odmawiam różaniec w intencji parafian oraz wszystkich chorych i opiekujących się nimi, o ustanie epidemii, ale także za parafian chorych z innych przyczyn.

Przypomnę najważniejsze sprawy życia duchowego:

.

1. Do dnia 12 kwietnia (Wielkanoc) włącznie Biskup Płocki udzielił dyspensy od udziału we Mszy św. Zachęcam do modlitwy dzięki transmisjom mszy:

w niedzielę: w  TVP 1 godz. 7.00 i godz. 11.00

w tygodniu: w TVP1 – godz. 7.00 z Łagiewnik, w TVP3 – godz. 20.00 z Jasnej Góry

.

2. We mszach św. i nabożeństwach (również w pogrzebach) może uczestniczyć w kościele tylko 5 osób (najbliższa rodzina).

.

3. Msze św. są odprawiane w naszym kościele tak jak zostały zamówione przez rodziny oraz msze od uczestników pogrzebu. Proszę pozostać w domach i łączyć się duchowo w czasie odprawiania mszy św. lub przez telewizję czy stacje radiowe w innych godzinach danego dnia. Proszę o przestrzeganie tego zarówno w dni powszednie jak i w niedziele. 

.

4. Penitencjaria Apostolska pod pewnymi warunkami udziela odpustu zupełnego: wiernym cierpiącym na koronawirusa, pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy opiekują się chorymi. Należy przy tym wzbudzić żal doskonały. 

.

5. Komunię duchową można przyjąć w czasie transmisji mszy św. lub poza nią.

.

6.  Zachęcam, aby w każdy piątek Wielkiego Postu starać się rozważać nabożeństwo Drogi krzyżowej prywatnie lub łącząc się przez media, oraz podobnie w niedziele odprawiać Gorzkie żale. Zachęcam też, aby dzięki mediom wziąć także udział w rekolekcjach wielkopostnych.

.

7. Nabożeństwa Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia sprawuje tylko ksiądz w kościele bez udziału wiernych. Parafianie w domu łączą się duchowo i za pomocą mediów.  W tym roku nie będzie poświęcenia palm i procesji z palmami, dekorowania ciemnicy na Wielki Czwartek. Grób Pana Jezusa będzie bardzo symboliczny. Nie będzie poświęcenia ognia i procesji rezurekcyjnej, nie będzie czuwania druhów z OSP przy grobie Pana Jezusa. Nie będzie poświęcenia pokarmów w wielką sobotę na stół wielkanocny w kościele. Każda rodzina sama odmówi w domu w poranek Wielkanocny specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. 

.

8. Termin Pierwszej komunii świętej i Odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego jest ciągle sprawą otwartą. Dzieci cały czas wytrwale niech się przygotowują do tego wydarzenia.

.

9. Sprawy kancelaryjne załatwiamy telefonicznie. Tylko w sprawach pilnych (np. pogrzeb) przychodzimy do kancelarii. 

Ks. Majewski Kazimierz – proboszcz

.

INTENCJE  MSZALNE

29 marca – 5 kwietnia 2020 r.

.

.  

Poniedziałek  – 30 marca

Godz. 17.30 Za Śp. Jana Wacława Łubkowskiego – w miesiąc po pog. 1/8

.

Wtorek  – 31 marca

Godz. 16.30 Za Śp. Danutę Kęsicką – int. pog. 3/8   

Godz. 17.00 Za Śp. Mariannę Rzemek – int. Czcicieli. M. Bożego

.

Środa – 1 kwietnia

Godz. 17.00 Za Śp. Mariana Łukasiaka (12 r. śm.) i R-nę Łukasiaków

.

Czwartek – 2 kwietnia    

Godz. 16.30 Za Śp. Tadeusza Miecznikowskiego – int. pog. 5/9    

Godz. 17.00 Za Śp. Janinę Golba

.

Piątek – 3 kwietnia    

Godz. 17.00 Za Śp. Kazimierza Bralskiego (10 r. śm.) R-nę Bralskich

.

Sobota – 4 kwietnia

Godz. 16.30 Za Śp. Irenę Tabęcką – ostatnia z int. pog.

Godz. 17.00 O zdrowie i Boże błog. dla Waletyny Seroka (95 urodziny)

.

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 

Godz. 9.00 Za Śp. Kazimierza, Michała, Jerzego i teściów Bobińskich, brata Ryszarda i r-ców Próchniaków

Godz. 11.00 Suma

*********

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

Marzec 2020
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Pogoda Gzy z serwisu

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś

Statystyki

Odwiedzin: 23746
Aktualnie na stronie: 1
Dzisiaj: 21