Wybór św. Stanisława Kostki na patrona obecnego roku liturgicznego, motywowany jest przypadającą 450. rocznicą śmierci młodego jezuity i Synodem Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, zaplanowanym na październik 2018 r. Rok św. Stanisława Kostki i przygotowanie listu, poświęconego temu świętemu – to propozycje, z którymi wystąpił biskup płocki Piotr Libera.
Nasza Diecezja jest żywo zaangażowana w kult św. Stanisława Kostki, m.in. poprzez pielgrzymowanie do miejsca jego urodzin w Rostkowie. Chodzi jednak o coś większego, o pewną akcję ogólnopolską, która przypomniałaby dzieło tego nadzwyczajnego młodego człowieka, pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował i uparcie szedł do celu, który sobie wyznaczył. Nie tylko odwaga i wytrwałość świętego, ale też jego wyjątkowa maryjna pobożność robiły ogromne wrażenie na jemu współczesnych i może inspirować współczesną młodzież.
W związku z obchodzonym Rokiem św. Stanisława Kostki bp Piotr Libera ustanowił miejsca święte, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny przez nawiedzenie, indywidualne lub w grupie pielgrzymkowej, w czasie trwania Roku św. Stanisława Kostki (od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.). Najbliższe nas to: Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie; Kościoły parafialne w parafiach pw. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu i w Pułtusku; Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Kacicach, kościół filialny parafii pw. św. Józefa w Pułtusku oraz – Kościół chrztu św. Stanisława Kostki pw. Wniebowzięcia NMP parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu.
.
Życiorys
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany na naukę do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.
Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał pozwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dylingi w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku organizowana jest doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa i Przasnysza.
.