Drodzy Parafianie

W ostatnich dniach w związku z pandemią koronawirusa doświadczamy wielu trudnych sytuacji związanych z życiem osobistym, rodzinnym, zawodowym i religijnym. Dzieję się tak wiele i w krótkim czasie. Czas, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja by szukać osobistych relacji z Bogiem na modlitwie prywatnej i dzięki mediom. To okazja, aby więcej chwil poświęcić dla rodziny na rozmowy, wspólne modlitwy i uczenie się siebie na nowo. Przeżywamy wszyscy trudne chwile. Pełne niepokoju i obaw. Codziennie o godz. 20.30 odmawiam różaniec w intencji parafian oraz wszystkich chorych i opiekujących się nimi, o ustanie epidemii, ale także za parafian chorych z innych przyczyn.

Przypomnę najważniejsze sprawy życia duchowego:

.

1. Do dnia 12 kwietnia (Wielkanoc) włącznie Biskup Płocki udzielił dyspensy od udziału we Mszy św. Zachęcam do modlitwy dzięki transmisjom mszy:

w niedzielę: w  TVP 1 godz. 7.00 i godz. 11.00

w tygodniu: w TVP1 – godz. 7.00 z Łagiewnik, w TVP3 – godz. 20.00 z Jasnej Góry

.

2. We mszach św. i nabożeństwach (również w pogrzebach) może uczestniczyć w kościele tylko 5 osób (najbliższa rodzina).

.

3. Msze św. są odprawiane w naszym kościele tak jak zostały zamówione przez rodziny oraz msze od uczestników pogrzebu. Proszę pozostać w domach i łączyć się duchowo w czasie odprawiania mszy św. lub przez telewizję czy stacje radiowe w innych godzinach danego dnia. Proszę o przestrzeganie tego zarówno w dni powszednie jak i w niedziele.

.

4. Penitencjaria Apostolska pod pewnymi warunkami udziela odpustu zupełnego: wiernym cierpiącym na koronawirusa, pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy opiekują się chorymi. Należy przy tym wzbudzić żal doskonały.

.

5. Komunię duchową można przyjąć w czasie transmisji mszy św. lub poza nią.

.

6.  Zachęcam, aby w każdy piątek Wielkiego Postu starać się rozważać nabożeństwo Drogi krzyżowej prywatnie lub łącząc się przez media, oraz podobnie w niedziele odprawiać Gorzkie żale. Zachęcam też, aby dzięki mediom wziąć także udział w rekolekcjach wielkopostnych.

.

7. Nabożeństwa Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia sprawuje tylko ksiądz w kościele bez udziału wiernych. Parafianie w domu łączą się duchowo i za pomocą mediów.  W tym roku nie będzie poświęcenia palm i procesji z palmami, dekorowania ciemnicy na Wielki Czwartek. Grób Pana Jezusa będzie bardzo symboliczny. Nie będzie poświęcenia ognia i procesji rezurekcyjnej, nie będzie czuwania druhów z OSP przy grobie Pana Jezusa. Nie będzie poświęcenia pokarmów w wielką sobotę na stół wielkanocny w kościele. Każda rodzina sama odmówi w domu w poranek Wielkanocny specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów.

.

8. Termin Pierwszej komunii świętej i Odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego jest ciągle sprawą otwartą. Dzieci cały czas wytrwale niech się przygotowują do tego wydarzenia.

.

9. Sprawy kancelaryjne załatwiamy telefonicznie. Tylko w sprawach pilnych (np. pogrzeb) przychodzimy do kancelarii.

Ks. Majewski Kazimierz – proboszcz