100 rocznica Niepodległości

Za nami przepiękna i wyjątkowa uroczystość (również w naszej Parafii) – 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się i bardzo dziękuję, że tak licznie modliliśmy się za naszą kochana Ojczyznę zwłaszcza na Mszy św. o godz. 11.00. Przed komunią św. odśpiewaliśmy uroczyście hymn: „Ciebie Boga wysławiamy” wdzięczni Bogu za Niepodległą Polskę. Po Eucharystii punktualnie o godz. 12.00 stanęliśmy do hymnu wraz z całą Ojczyzną śpiewając 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Na prośbę Prezydenta RP, uzgodnioną z ks. arcybiskupem Stanisławem Gądeckim,  we wszystkich kościołach diecezji płockiej, w niedzielę 11 listopada 2018 r. o godz. 12.00, zabiły dzwony.

Kancelaria Pana Prezydenta argumentuje tę inicjatywę w następujący sposób: „Część tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbywa się w stulecie odrodzenia Państwa Polskiego, stanowi wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej. W tym wyjątkowym dniu hymn będzie wykonywany w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie punktualnie o godzinie 12.00. Bicie dzwonów jako podniosły symbol, towarzyszący szczególnym chwilom, stanowiłoby jednocześnie uroczysty i wyraźny sygnał do rozpoczęcia wspólnego odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej, który – do czego zachęca Prezydent Andrzej Duda – będzie wykonywany jako hołd oddany Niepodległej Ojczyźnie, oznaka naszej narodowej przynależności oraz trwały element jednoczący wszystkich Polaków”.

Na koniec przeszliśmy wszyscy na plac obok kościoła i tam najmłodsi chłopcy i dziewczynki aktywnie brali udział sadzeniu Dębu Niepodległości.

Dąb Niepodległości nawiązuje do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodzona w tym roku rocznica odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję, by w podobny sposób zaznaczyć tak wspaniały jubileusz.