II Festiwal Kolęd i Pastorałek dla Jezusa

W uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miastach Polski organizowane są Orszaki Trzech Króli i inne imprezy. W naszej parafii w tym dniu odbył się II Festiwal Kolęd i Pastorałek dla Jezusa”.Najmłodsi najpierw oddali pokłon Jezusowi jak kiedyś uczynili to Mędrcy, a następnie jako swój dar dla Jezusa zaśpiewali kolędy. Oto lista osób biorących udział w Festiwalu Kolęd: Karol Nowak, Igor Milewski, Gabrysia Kęsicka, Natalia Tetwejer, Roksana Konopka, Adam Nowak, Patrycja Królicka oraz Mateusz Chojnacki.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach. Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle (stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców, jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.