Nowy Rok Szkolny i Komunia Generalna

1 września Mszą Świętą rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny 2016/17. Jest to czas nauki i wychowania młodego pokolenia.

Biskup Płocki Piotr Libera, po zasięgnięciu opinii Diecezjalnej Rady Katechetycznej oraz uwzględniając wiele głosów pochodzących od duszpasterzy z terenu diecezji podjął decyzję, że od rozpoczynającego się roku szkolnego ta uroczystość będzie miała miejsce na zakończenie klasy czwartej. W związku z tym, w bieżącym roku przygotowanie obejmie dwa roczniki – klasę czwartą i piątą. W ten sposób powrócimy do tradycji zapoczątkowanej jeszcze przez bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. I Komunia Święta na razie pozostaje w klasie III. W bieżącym roku szkolnym Komunia Generalna klas IV i V w naszej Parafii w Gzach będzie 28 maja na mszy św. o godz. 9.00., a I Komunia Święta klas III na mszy o godz. 11.00.

O wychowaniu warto rozmawiać zawsze. Rozwój cywilizacyjny jest tak szybki i pociąga za sobą tyle nowych problemów, że bez pomocy pedagogów, psychologów czy lekarzy wychowawcy są często bezradni. Przykładem może tu być chociażby zjawisko uzależniania się nawet bardzo małych dzieci od tabletów czy smartfonów, powodujące między innymi ich zamykanie się na budowanie prawdziwych relacji z bliskimi. Znamienny jest widok dziecka, które przyzwyczajone do dotykowych ekranów usiłuje rączką przesuwać ilustracje w oglądanej książce.