Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Pożegnanie ks. Kazimierza Majewskiego

W Parafii Gzy byłem od 1 lipca 2013 r., a 14 lipca otrzymałem klucze dosłownie i symbolicznie do kościoła i Parafii podczas ingresu w tym naszym pięknym kościele. Początki to był czas wzajemnego poznawania się, a ja poznawałem też powoli jak to jest być Proboszczem. Uczyłem się wielu rzeczy poznawałem od podstaw nie tylko duchowe życie ale też troskę o dobra materialne parafii. Rok 2015 była bardzo bogaty w wydarzenia religijne w parafii. Najważniejsze to: Nawiedzenie parafii przez kopię obrazu Matki Boże Częstochowskiej. Wielu Parafian wzięło najpierw udział w rekolekcjach, a następnie w powitaniu i całodobowym czuwaniu przy Maryi. Potem Matka Boża odwiedzała rodziny naszej parafii, gdzie również przyjmowana jest z wielką wiarą i czcią. Przeżywaliśmy wizytację parafii przez ks. Bpa Romana Marcinkowskiego. Od niedzieli Świętej Rodziny – 31.12.2017 r. w naszej parafii z inicjatywy p. Eweliny Bochenek powstała pierwsza Róża RÓŻAŃCOWA RODZICÓW MODLĄCYCH SIĘ ZA DZIECI. Obecnie istnieją 4 róże. Każdego 8 dnia miesiąca odmawiany jest w kościele różaniec. Dwa razy w roku odprawiana jest Msza św. w intencji Róż.
Przeżywaliśmy wspólnie wiele pięknych wydarzeń, między innymi Dożynki parafialne, Gminne i Powiatowe, co roku byliśmy na Marszu dla życia i rodziny w Pułtusku W 2019 r. mogłem z Wami dziękować za 25 lat kapłaństwa i 30-lecie SRK naszej Parafii Rok 2020 w naszej Ojczyźnie i parafii był czasem szczególnej wdzięczności za św. Jana Pawła II, z racji 100 rocznicy urodzin. Od marca przebiegał w cieniu pandemii Covid-19. Z tego powodu uroczystości religijne w kościele były bardzo ograniczone nawet do 5 osób (szczególnie przykre i bolesne podczas pogrzebów). Zostały odwołane rekolekcje. Przed Bożym Narodzeniem był dzień spowiedzi. Uroczystości komunijne zostały przesunięte na czas po wakacjach. Następny rok był czasem wychodzenia z pandemii i powracania do praktyk religijnych w kościele. Niektórym osobom trudno na nowo powrócić do świątyni i praktyk religijnych z powodu covid-19 ale także różnych medialnych ataków zarówno na kościół osoby duchowne jak i na samego papieża Św. Jana Pawła II. Dlatego przeżywałem wielka radość, gdy w Marszu papieskim z kościoła do pomnika Jana Pawła II przy SSP wzięło udział tak wiele osób od najstarszych, przez młodzież aż do dzieci. Od lutego 2022 r. wszyscy żyjemy w cieniu wojny na Ukrainie między lękiem o przyszłość i niesieniem pomocy uchodźcom. Był to czas wizytacji Biskupa Mirosława Milewskiego w naszej Parafii. Odwiedził wtedy DPS w Ołdakach i SSP Gzy. Spotkał się z rodzinami i radnymi Parafii oraz udzielił sakramentu Bierzmowania. Przeżyliśmy wspólnie wiele Rekolekcji, Odpustów. Bardzo mnie cieszyły uroczystości takie jak: Boże Ciało, Poświęcenia Pól, Kolęda. Przez 7 lat byłem kapelanem w ZOL-u w Tąsewach i kapelanem w DPS w Ołdakach, katechetą w SSP w Gzach. Było to pewien wysiłek, obowiązek, ale też radość bycia z dziećmi i młodzieżą i we wspaniałym Gronie nauczycieli i pracowników pod kierunkiem wspaniałej Pani Dyrektor Joanny Świderskiej.
Najważniejsze prace, które wykonaliśmy wspólnie w kościele na cmentarzu i na plebanii były następujące :
.
W kościele:
nagłośnienie wokół kościoła, drzwi do kościoła zakrystii, Szafa i komoda dębowa zakrystii, Napędu dzwonów na pilota i automatyczny, destrukt na parking obok kościoła
Nowe drzwi do dzwonnicy, Figurki 3 króli i zwierząt do szopki
Została przez parafię złożony i zarejestrowany w NFOŚiGW kolejny nasz wniosek tym razem na Termomodernizację budynku kościoła.
Nowe drzwi z wieży kościoła na chór i na strych kościoła
Elektroniczny organista, Monitoring kościoła i plebanii, Iluminacja zewnętrzna kościoła,
Lampa na parkingu, Rabata Kwiatowa na parkingu od strony Gzów,
Drzwi dębowe w kruchcie kościoła,
Żaluzje drewniane w oknach dzwonnicy
Drzwi na chórze, drzwi i pomost z desek na strychu kościoła
Zakup piecyków elektryczno-naftowych
Opłata za uregulowanie spraw związanych z działką przy parkingu
Posadzone zostały tuje wokół parkingu przy kościele.
Prace na cmentarzu: wycinka drzew, chodnik z kostki brukowej,
podwyższenie do odprawiana mszy na cmentarzu, Przycinanie tuj
betonowy kosz na śmieci, techniczna brama wjazdowa.
.
Prace na plebanii:
Remont wewnątrz plebanii (jadalnia, dwa pokoje i kuchnia),
położenie kostki przed plebanią w trzech etapach
brama wjazdowa na plebanię i ogrodzenie od drogi,
brama przy salce parafialnej, ocieplenie 2 ścian plebanii, Remont łazienki na plebanii
Zagospodarowanie terenu przed plebania
Dotacja z NFOŚiGW na Termomodernizacja plebanii 234.000 zł.
Zamontowana została pompa ciepła i panele fotowoltaiczne 8 kw, docieplone dwie ściany i poddasze położona struktura. Wkład parafii tylko 15 tyś. zł.
Podświetlenie przy plebanii
Oczko wodne z fontanną – moja własnoręczna praca z czasu pandemii
Na budynku gospodarczym zmieniony dach pod panele fotowoltaiczne w dwóch etapach.
.
Gdy obejmowałem Parafię w 2013 r. na koncie parafialnym w Banku było 277,34 zł (dwieście siedemdziesiąt siedem zł trzydzieści cztery grosze) a w kasie parafialnej 560 zł z funduszu ministranckiego. Remont plebanii rozpocząłem z własnych pieniędzy i z pomocą fizyczną moje rodziny, która włożyła wiele sił i poświęcenia. I jeszcze docierały do mnie komentarze, że „rujnuję plebanię”. Obecnie zostawiam na koncie parafialnym w Banku kwotę 32 645 zł. W tym 20.000 zł na remont drugiej łazienki na plebanii, 4 450 zł z cmentarza z racji postawionych nowych pomników. Niestety wiele pieniędzy pochłania wywóz śmieci z cmentarza. Uroczystości, które przeżywałem z Wam to np. chrzty, komunie, śluby, pogrzeby, ale też choroby i problemy. Wiele Waszych spraw stawało się też moimi sprawami i z Wami je dzieliłem. Jednak ja także doświadczyłem wsparcia od Was. Zwłaszcza po śmierci Taty, Brata czy Bratanka. Za to wszystko jestem ogromnie wdzięczny. Niektórzy z Was potrafili rozpoznać i dostrzec, gdy coś mnie mocno smuciło. Jestem niezwykle wzruszony i bardzo mile zaskoczony, że tak bardzo pozytywnie wpisałem się w życie mojej i naszej Parafii Gzy i wielu Osób. Dowody tego miałem od wielu lat, ale szczególnie po ogłoszeniu informacji o Przejściu do parafii Zatory. Jestem Wszystkim bardzo wdzięczny za każde dobre słowo i każdy miły gest, za te podpisy, abym tu pozostał. Odchodzę kochani sam, z własnej woli z nominacji Ks. Biskupa, bez żadnego przymusu chociaż niektórzy w to nie wierzą. Życie naszej Parafii i wydarzenia religijne mogliśmy śledzić najpierw na stronie parafialnej stopniowo rozbudowywanej jak również na Facebooku (od czasu pandemii). Jestem Kochani pod ogromnym wrażeniem pożegnania jakie przygotowaliście. Wdzięczny jestem przede wszystkim za tak bardzo liczną obecność na Mszy dziękczynnej. Za tyle pięknych słów kwiaty, życzenia, prezenty, niezwykle piękna piosenkę, torty (3) i za łzy w oczach wieeeeluuu osób, żeby nie powiedzieć wszystkich.

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś