Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Rekolekcje Wielkopostne 2024

W dniach 8-10 marca w naszej parafii trwały rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. dr Łukasz Zdunkiewicz. Dzięki Jego naukom rekolekcje były dla nas szczególnym czasem, który pozwolił nam na przygotowanie się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Z rozważań Drogi Krzyżowej prowadzonej przez ks. Łukasza wypłynęło przesłanie: „… żeby w każdym człowieku widzieć Pana Jezusa”. Pierwszego dnia naszych rekolekcji nauka rekolekcyjna oparta była na fragmencie odczytanej tego dnia Ewangelii wg św. Marka (Mk 12, 28-34) dotyczącej najważniejszego przykazania – przykazania miłości, które zawiera całą istotę naszej relacji z Bogiem i ludźmi. „Kim w moim życiu jest Chrystus i drugi człowiek? Ksiądz rekolekcjonista odwołał się również do dokumentu Christus vivit (Chrystus żyje) Ojca Świętego Franciszka do młodych i całego ludu Bożego rozdz. 4 Wspaniałe wieści dla wszystkich młodych. Dokument wskazuje na „trzy wielkie prawdy, które wszyscy musimy zawsze wielokrotnie usłyszeć”:

1. Bóg, który jest miłością; 2. Chrystus cię zbawia; 3. On żyje!

Kolejny dzień to rozważania rekolekcyjne w nawiązaniu do Ewangelii wg św. Łukasza(Łk 18, 9-14), w których głównym tematem było pytanie o naszą relację z Bogiem: czy jest ona jak faryzeusza, czy jak celnika? Odpowiadając na pytanie, nasza postawa musi być wobec Boga i drugiego człowieka zawsze prawdziwa i autentyczna, nigdy powierzchowna i sztuczna. Na zakończenie kazania otrzymaliśmy od ks. Łukasza zadanie, aby wieczorem stając przed krzyżem podziękować Jezusowi za te wszystkie wielkie rzeczy, które uczynił dla nas na krzyżu. „On żyje! Trzeba to często przypominać, ponieważ grozi nam, że będziemy przyjmowali Jezusa Chrystusa tylko jako dobry przykład z przeszłości, jako wspomnienie, jako kogoś, kto nas zbawił dwa tysiące lat temu”. (Christus vivit) Ostatni dzień rekolekcji to rozważanie fragmentu Ewangelii wg św. Jana (J 3, 1-21), w którym otrzymujemy obraz Boga – Boga Miłosiernego. „Tak bardzo bowiem Bóg umiłował świat, że dał swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne”. A jakie wyobrażenie Boga ma każdy z nas? Padło pytanie podczas homilii. Tylko od nas zależy, ile światła lub ciemności będzie w nas. „Jeśli On żyje, to naprawdę może być obecny w twoim życiu, w każdej chwili, aby napełnić je światłem. Tak więc nigdy nie będzie więcej samotności ani opuszczenia. Nawet gdyby wszyscy odeszli, On będzie, tak jak obiecał: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20)”. (Christus vivit).

CHRISTUS VIVIT
Wspaniała wieść dla wszystkich młodych Chodzi o wieść zawierającą trzy wielkie prawdy, które wszyscy musimy zawsze wielokrotnie usłyszeć. Bóg, który jest miłością pierwszą prawdę: „Bóg cię kocha”. Nawet jeśli już to słyszałeś, chcę ci to przypomnieć: Bóg cię kocha. Nigdy w to nie wątp, niezależnie od tego, co ci się przytrafia w życiu. W każdych okolicznościach jesteś nieskończenie miłowany. Chrystus cię zbawia Druga prawda jest taka, że ​​Chrystus z miłości oddał samego siebie aż do końca, aby cię zbawić. Jego rozpostarte ramiona na krzyżu są najcenniejszym znakiem przyjaciela, który potrafi posunąć się do ostateczności: Umiłowawszy swoich na
świecie, do końca ich umiłował (J 13, 1). On żyje! Jest jednak trzecia prawda, która jest nieodłączna od poprzedniej: On żyje! Trzeba to często przypominać, ponieważ grozi nam, że będziemy przyjmowali Jezusa Chrystusa tylko jako dobry przykład z przeszłości, jako wspomnienie, jako kogoś, kto nas zbawił dwa tysiące lat temu. To by na nic się nie zdało, zostawiłoby nas takimi samymi, jakimi byliśmy wcześniej, nie wyzwoliłoby nas.

 

Zobacz także...

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś