1050 rocznica chrztu Polski

Dzień 14 kwietnia, który w tym roku wypada w czwartek, ma szczególne znaczenie. Wedle zgodnej opinii historyków właśnie 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest najprawdopodobniej w Gnieźnie, które odgrywało szczególną rolę. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i z licznym udziałem wiernych i duchownych, m.in. przyszłego papieża, a wówczas metropolity krakowskiego Karola Wojtyły.

Do Gniezna przyjadą biskupi i pielgrzymi z Polski i zagranicy. Obok legata papieskiego kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, obecni będą m.in.: Prymas Węgier, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore oraz kardynałowie. Udział w uroczystościach wezmą także przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyć będzie prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Transmisja 14 kwietnia o godz. 17.00 w TVP 1 i TV Trwam.

Hymn 1050 rocznicy chrztu i Roku Miłosierdzia

Modlitwa Jubileuszowa 1050 – lecia chrztu Polski

Boże nasz Ojcze, w roku jubileuszu Chrztu Polski dziękujemy za łaskę wiary, za Twoje wejście w dzieje każdego z nas i naszej Ojczyzny, za łaskę, która nam nieustannie towarzyszy.
Jezu Chryste, Synu Boży, Ty jesteś Panem i Zbawicielem każdego z nas. Pragniemy i prosimy, abyś kierował całym naszym życiem osobistym, rodzinnym i społecznym.
Duchu Święty, źródło życia i miłości, wołamy o Twoje dary i charyzmaty, abyśmy mogli poznawać Prawdę, kochać Kościół, służyć braciom i siostrom miłością ofiarną i odważnie głosić współczesnemu światu Dobrą Nowinę.
Maryjo, nasza Matko i Królowo, święci Patronowie naszej umiłowanej Ojczyzny, wspierajcie nas swoim wstawiennictwem, abyśmy dochowali wierności łasce chrztu świętego.
Boże w Trójcy Świętej Jedyny, bądź uwielbiony, w naszej historii, teraz i na wieki wieków. Amen

KRDP Katolickie Radio Diecezji Płockiej – Ciechanów  169rrrm