Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Srebrny jubileusz kapłaństwa w WSD w Płocku

 

11 czerwca w Kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku wraz z kolegami wyświęconymi w 1994 r przez ks. bpa Zygmunta Kamińskiego obchodziliśmy srebrny jubileusz. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera. 

Co ciekawe, w 1988 roku do WSD wstąpiło 49 młodych mężczyzn, co przekładając na dzisiejsze realia seminarium, w którym jest niespełna 30 alumnów, wydaje się liczbą niewyobrażalną. Święcenia przyjęło 18, ale należy dodać, że 7 z tego rocznika wcześniej przeszło do WSD w Łomży (w wyniku reformy administracyjnej Kościoła w Polsce) i tam zostało wyświęconych. W sumie z 49 osób kapłanami zostało 25.

Był to więc w seminarium rocznik lat „papieskich” – wtedy przybył do Płocka papież Jan Paweł II, a także rocznik jubileuszowy, jeśli chodzi o historię seminarium, które w 1994 roku rozpoczęło świętowanie 400-lecia istnienia. Wtedy właśnie byli święceni księża: Andrzej Bytner, Jacek Daszkowski, Michał Gaszczyński, Robert Głuchowski, Tadeusz Jabłoński, Jacek Lubiński, Andrzej Kulesza, Kazimierz Majewski, Roman Murawski, Bogdan Pawłowski, Andrzej Petrykowski, Artur Rogala, Wiesław Szymański, Adam Zaborowski i Jerzy Zdunkiewicz. Opiekunem kursu był ks. prof. Stanisław Kulesza.

– Wciąż na was spoczywa obowiązek ratowania człowieka. Ratowania go z otchłani grzechu, jego upadków, słabości. Ratowania dla Jezusa i Jezusowego Królestwa. Bo przecież właśnie to jest sensem i celem naszego istnienia: otwierać ludzkie serca na Jezusa, zdobywać je dla Pana, prowadzić do zbawienia – mówił w kazaniu do jubilatów bp Piotr Libera.

– Od 25 już lat podejmujecie trud głoszenia Ewangelii w kolejnych placówkach swojej kapłańskiej posługi: najpierw robiliście to jako wikariusze, obecnie jako proboszczowie. Ćwierć wieku to dla wielu z was połowa życia: połowa życia spędzona na służbie Jezusowi i Kościołowi. Służbie nie łatwej, pełnej różnego rodzaju problemów, czasem okupionej cierpieniem, czasem różnego rodzaju krzyżami, które trzeba dźwigać – akcentował biskup płocki.

W czasie liturgii srebrni jubilaci odnowili przyrzeczenia kapłańskie, a biskup modlił się w ich intencji słowami: – Panie, nasz Boże, dzięki Twojej łasce ci kapłani wśród życiowych doświadczeń w Tobie pokładali nadzieję i doznali Twojej pomocy. Wielbimy Cię za to, że przez tyle lat hojnie udzielałeś im swoich darów. Prosimy, aby umocnieni Twoim błogosławieństwem przez swoją posługę i życie zjednoczone z Chrystusem pomnażali Twoją chwałę.       (Za plock.gosc.pl)

Więcej zdjęć na stronie Gościa Płockiego lub tu Artykuł z Gościa 

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś