Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Obrzędy Wielkiego Tygodnia

Wielki Czwartek – to dzień ustanowienia sakramentu eucharystii i kapłaństwa. Dlatego po procesyjnym wejściu do kościoła parafianie złożyli życzenia Księdzu. Msza Święta jest  pamiątką Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus spożył z uczniami w Wieczerniku.

Po obrzędach wstępnych śpiewa się hymn Chwała na wysokości Bogu, podczas którego uderza się we wszystkie dzwony w kościele. Po zakończeniu hymnu milkną dzwony oraz organy aż do hymnu Chwała na wysokości Bogu śpiewanym podczas Wigilii Paschalnej. Drewniane kołatki zastępują dotychczas używane dzwonki i gong. Podczas Przeistoczenia konsekruje się odpowiednią liczbę komunikantów na Mszę Wieczerzy Pańskiej, jak i na Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Po modlitwie po Komunii następuje przeniesienie  wszystkich puszek z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Tabernakulum pozostaje puste, wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusa.

            Wielki Piątek – w ceremoniach wielkopiątkowych, upamiętnione są wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się mszy z szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Kapłan ubrany w ornat czerwonego koloru udaje się do ołtarza, po czym oddaje mu cześć leżąc krzyżem.

Następnie słuchamy Liturgii Słowa i opisu męki Pana Jezusa. Modlitwa Powszechna, sięgająca starożytności chrześcijańskiej składa się z 10 wezwań. Adoracja Krzyża jest uroczystym odsłonięciem krzyża. Ksiądz dokonał odsłonięcia w trzech etapach, za każdym razem śpiewając: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”. Wierni mają okazję ucałować krzyż i zyskać w ten sposób odpust.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Wielki Piątek po ukończeniu liturgii Męki Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji. Grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych wiosek  czuwali na modlitwie aż do niedzieli Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś