Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Wesoły nam dzień dziś nastał,

Którego z nas każdy żądał;

Tego dnia Chrystus zmartwychwstał,

Alleluja, alleluja!

W sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej – w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Składa się ona z kilku części. Najpierw przed kościołem rozpala się  ognisko, którego płomienie  zostają poświęcone przez kapłana. Od tego ognia zostaje zapalony paschał, który w uroczystej procesji jest wniesiony do świątyni. Ksiądz śpiewa Orędzie Paschalne, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiające, która wysławiają łaskę zbawienia. Kolejna część uroczystości Wigilii Paschalnej, poświęcona jest tajemnicom sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną otwiera odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, podkreślającej jedność całego Kościoła. Celebrans poświęca wodę chrzcielną. Liturgię chrzcielną kończy modlitwa wiernych. Przebieg liturgii eucharystycznej nie odbiega od typowego toku mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej ukoronowane są komunią i uroczystym błogosławieństwem. Słowa rozesłania wzbogaca się o dwukrotne odśpiewane słowa Alleluja.

Poranną mszę rezurekcyjną w niedzielę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Ksiądz trzykrotnym śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Idący w procesji ministranci niosą krzyż i figurę Zmartwychwstałego, kapłan zaś trzyma przed sobą monstrancję z Hostią. Tradycyjna procesja okrążała kościół, przy którym zwykle znajdował się cmentarz grzebalny – także i zmarłym głoszono wieść o zmartwychwstaniu. Procesja kończy się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu.