Porządek Mszy św.:

Dni powszednie: 17.00

Niedziele i święta: 9.00 i 11.00

Przygotowujemy się do spotkania z Matką Bożą z Jasnej Góry

Szybkimi krokami, Drodzy Parafianie, zbliża się Nawiedzenie naszej Parafii przez Maryję w Obrazie Jasnogórskim w dniach 30 czerwca do 1 lipca 2015 (w  Diecezji Płockiej peregrynacja będzie trwała od 20 czerwca 2015 r.  do 11 czerwca 2016r.). Poprzednie Nawiedzenie naszej Parafii miało miejsce 39 lat temu – 9 czerwca 1976 r. Idea Nawiedzenia wzięła się stąd, iż uwięziony w Komańczy Prymas Tysiąclecia Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, przekazując tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu, prosił, aby 26 sierpnia 1956 roku, podczas uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, Księża Biskupi wnieśli Cudowny Obraz Matki Bożej na Szczyt Jasnogórski. Gdy Biskupi dokonali tego aktu i udzielili Obrazem błogosławieństwa, wzruszeni wierni poczęli wołać: „Matko, nie opuszczaj nas!”, „Pozostań z nami!”.

 

2 listopada 1956 roku, wkrótce po powrocie z więzienia, Ksiądz Prymas przybył na Jasną Górę. Zapoznano go wtedy z ideą Nawiedzenia, zrodzoną z tego wołania ludu Bożego. „To byłoby przedłużone ramię Dziewicy Wspomożycielki!” – odpowiedział Sługa Boży i zaakceptował tę myśl.  W rezultacie 11 kwietnia 1957 roku obradująca na Jasnej Górze Konferencja Plenarna Episkopatu Polski uchwaliła przeprowadzenie dzieła NAWIEDZENIA-PEREGRYNACJI we wszystkich parafiach naszej Ojczyzny.

Sporządzono Kopię Cudownego Obrazu i 6 maja 1957 roku, gdy Ksiądz Prymas Wyszyński udał się do Rzymu, aby odebrać kapelusz kardynalski, zabrał ze sobą tę Kopię. Sługa Boży Papież Pius XII z radością pobłogosławił Obraz, aby wędrował on jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą. Tak rozpoczęła się Pierwsza Peregrynacja.  Władze komunistyczne, przerażone  jej owocami, zaczęły stopniowo ograniczać to wielkie dzieło. Kilkakrotnie odbierano Obraz, wreszcie „aresztowano” go i przewieziono na dziedziniec jasnogórski, a wyższy oficer MO wezwał przeora i przekazał mu, że Wizerunek ma pozostać na Jasnej Górze; w razie niepodporządkowania się temu nakazowi, zostaną powołani do służby wojskowej wszyscy klerycy paulińscy i zlikwidowany będzie klasztor warszawski ojców.

Przez Polskę wędrowały w tych latach tylko puste ramy, Ewangeliarz i świeca, symbolizujące Nawiedzenie Maryi. Gdy zbliżało się Nawiedzenie diecezji sandomierskiej, ksiądz Wójcik, kapłan tej diecezji, aby nie obarczać odpowiedzialnością ojców paulinów, postanowił potajemnie wykraść Obraz. Tak się też stało i 13 czerwca 1972 roku Cudowny Wizerunek został wywieziony do Radomia. W wygłoszonym wtedy kazaniu Ksiądz Prymas powiedział: „Kościół musi mieć swoją Matkę. Była już na Godach w Kanie. Jakże się cieszymy, że wróciła! Narodowi potrzebna jest MATKA! Cieszymy się, że Obraz – dar Ojca Świętego – który jest własnością Episkopatu Polski i oddany został pod moją opiekę i odpowiedzialność – będzie waszą radością”. Od tego czasu Peregrynacja kontynuowana była już bez przeszkód, także w naszej Diecezji. Liczni jeszcze,  starsi kapłani mają w pamięci wspaniałe owoce tego Pierwszego Nawiedzenia, odbywającego się od 30 listopada 1975 roku do 7 listopada 1976 roku. W Parafii Gzy nawiedzenie to miało miejsce 9 czerwca 1976 roku, gdy Proboszczem był ks. Kazimierz Fudała. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z tego historycznego wydarzenia (Może ktoś rozpozna siebie lub kogoś ze swojej rodziny).

Obecnie po 39 latach czekamy na powtórne Nawiedzenia naszej Parafii przez Maryję w Jej cudownym wizerunku. Ma to być czas refleksji i duchowej odnowy.

Zapraszajmy więc już dzisiaj, Drodzy Parafianie, Maryję, aby pomagała nam czynić naszą parafię rodzinną i gościnną; aby z naszą pomocą przekształcała ją w prawdziwą wspólnotę w drodze; wspólnotę, której członkowie są dumni ze swej wiary i cieszą się, że mogą być świadkami Jezusa Chrystusa. W tym właśnie duchu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odprawiamy „Nowennę przed Peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”.

 

 

5 nawidzenie logoDnia 15 stycznia b.r. Biskup Płocki Piotr Libera zatwierdził Logo Nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w Diecezji Płockiej. Przedstawia ono wizerunek Pani Jasnogórskiej z umieszczonym z przodu zarysem Bazyliki Katedralnej Płockiej. W otoku znajduje się napis: Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego 2015-2016 oraz hasło Nawiedzenia: „Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki”.

 

 

 

Porządek Nabożeństw

Msza św. w dni powszednie: 17.00
Msze św. w niedziele: 9.00 i 11.00

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Gzy na facebook.com
POLUB NAS!

Katolickie Radio Diecezji Płockiej


Prognoza pogody

Słuchamy biblii


Liturgia słowa na dziś